Zwolnienie ze składek ZUS
Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub jesteś przedsiębiorcą, który zatrudnia pracowników? Z zapartym tchem oglądasz doniesienia medialne i szukasz wszędzie odpowiedzi na pytanie: Jak złożyć wniosek o zwolnienie z ZUS-u? Czy w ogóle można to zrobić już w tej chwili i co to w ogóle oznacza? Dzielimy się swoją wiedzą w tym gorącym temacie.
Czy przysługuje Ci zwolnienie z ZUS na mocy obecnie obowiązujących przepisów?
W sieci mnóstwo jest obecnie postów takich jak ten:
Czy ktoś z Was składał może wniosek o zwolnienie z ZUS-u? Czy można to zrobić? Sama strona ZUS też nie rozjaśnia moich wątpliwości. Nie mam pojęcia, jaka jest różnica między zawieszeniem spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty? O co chodzi z zawieszeniem spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek na 3 miesiące? Nie ukrywam, że pogubiłam się w natłoku informacji.
Takie pytania zadają nam obecnie Klienci. Niektórzy idą dalej i samodzielnie szukają odpowiedzi u źródła. Jaki przynosi to efekt?
Zadzwoniłem do ZUS. Wiecie, że nie ma możliwości zwolnienia ze składek (działalność gospodarcza)? Można tylko odroczyć na 3 miesiące i od czerwca płacić podwójnie! Ja o tym nie wiedziałem. Może jestem głupszy niż średnia. Wydawało mi się, że właśnie tak podawały media, które ogłaszały wszędzie sukces tarczy antykryzysowej.
7 rad, które pomogą Ci odnaleźć się w obecnej sytuacji
1. Obecne doniesienia medialne to dopiero zapowiedź potencjalnych zmian.
2. Jakie zmiany i ulgi dla przedsiębiorców zostaną ostatecznie wprowadzone, trudno w tej chwili określić. Musimy poczekać na uchwałę sejmu oraz rozporządzenie Ministra Finansów.
3. Dopóki przepisy tzw. tarczy antykryzysowej nie zostaną wprowadzone, przedsiębiorca na podstawie dotychczas obowiązujących zasad może złożyć wniosek o:
- przesunięcie terminu płacenia składek ZUS i podatków,
- rozłożenie składek ZUS i podatków na raty,
- umorzenie składek ZUS i podatków.
4. Aby złożyć wniosek na „starych zasadach” przedsiębiorca musi przedstawić wiele dodatkowych informacji na temat majątku podatnika.
5. Jeżeli podatnik złoży wniosek o przesunięcie terminu płacenia składek ZUS i podatków na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, to ZUS może ten wniosek odrzucić. Jeżeli ZUS rozpatrzy wniosek pozytywnie (ma na to 30 dni), wówczas przedsiębiorca będzie zobowiązany uregulować wszystkie należności w późniejszym terminie. Nie oznacza to zatem, że będziemy zwolnieni z opłacania składek. Zyskujemy jedynie przesunięcie płatności.
6. Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek podatnika o rozłożenie płatności składek na raty, wiąże się to z dodatkową opłatą prolongacyjną (4% wartości zadłużenia).
7. Znamy niewiele przypadków, kiedy ZUS pozytywnie rozpatrzył wniosek o umorzenie składek. Klienci, którzy z tego skorzystali, musieli złożyć wiele dodatkowych informacji, wyjaśnień i formularzy.
Podsumowanie:
RADA: Aby zawiesić lub umorzyć płatność składek ZUS i podatków w związku ze stratami wywołanymi pandemią koronawirusa, musimy zaczekać na uchwalenie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej.