Jednoosobowa działalność gospodarcza – jak ją założyć?
Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą wystarczy wypełnić i w odpowiedniej kolejności złożyć kilka dokumentów. Pocieszający jest fakt, że większość spraw załatwimy przez Internet, a więc możemy założyć firmę bez wychodzenia z domu. Nie potrzeba do tego żadnej tajemnej wiedzy ani dodatkowych kosztów. Ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości i wskaże Ci jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą krok po kroku.
Wpis do CEIDG – pierwszy krok do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej
Pokaż więcej...
- Wpis do CEIDG – pierwszy krok do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej
- Jakie dane podać w formularzu CEIDG?
- Rodzaj działalności.
- Forma opodatkowania
- Adres firmy
- Podmiot, który będzie prowadził dokumentację finansową firmy
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych – krok 2.
- Urząd Skarbowy – krok 3.
- Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą – podsumowanie
- Jednoosobowa działalność gospodarcza – co jeszcze warto wiedzieć?
- Czy muszę rejestrować firmę, aby prowadzić działalność gospodarczą?
- Skąd wezmę nr NIP?
- Czy do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej potrzebne jest firmowe konto bankowe?
- Czy potrzebuję pieczątki dla własnej firmy?
- Jak dokonać zmian w CEIDG?
Przygodę z zakładaniem firmy zaczynamy od złożenia wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Na platformie CEIDG znajdziesz formularz CEIDG-1. Wypełnij go zgodnie z instrukcją i podpisz za pomocą tzw. Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.
Niektóre banki udostępniają formularz CEIDG na własnych stronach, ale złożenie dokumentu za pośrednictwem banku wiąże się na ogół z założeniem konta firmowego.
Jakie dane podać w formularzu CEIDG?
Rodzaj działalności.
Polska Klasyfikacja Działalności to spis czynności, jakie może wykonywać przedsiębiorstwo. Przedsiębiorca wybiera spośród długiej listy te pozycje, które najbardziej odpowiadają zakresowi prowadzonej działalności.
W formularzu CEIDG zaznacz:
- jeden kod głównej działalności (tej, która ma największy udział w przychodach Twojej jednoosobowej działalności gospodarczej)
- dowolną liczbę kodów pozostałej działalności (tych, które wykonujesz dodatkowo).
We wpisie do CEIDG zaznacz tylko kody PKD tych czynności, które faktycznie będziesz robił. Nie wpisuj kodów na zapas – listę kodów można aktualizować w dowolnym momencie i bez żadnych kosztów. Jeżeli profil twojej jednoosobowej działalności gospodarczej zmieni się, to masz obowiązek wskazać nowe kody PKD lub usunąć te, które już cię nie dotyczą, w ciągu 7 dni od zmiany.
Aby odnaleźć kod dla swojej działalności, skorzystaj z wyszukiwarki kodów PKD. Znajdziesz tam też informację, jaką działalność może prowadzić osoba fizyczna, a jakich nie.
Forma opodatkowania
W formularzu CEIDG określamy również formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli podatku PIT.
Przy jednoosobowej działalności gospodarcze do wyboru masz cztery formy opodatkowania dochodów:
- na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 17% i 32%)
- według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
- na zasadach karty podatkowej.
Skala podatkowa jest najczęściej wybieraną formą opodatkowania dochodów jednoosobowej działalności gospodarczej. To oznacza, że będziesz opodatkowany na zasadach ogólnych, jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania.
W przypadku skali podatkowej stawki liniowej przedmiotem opodatkowania jest dochód, a w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedmiotem opodatkowania jest osiągnięty przychód.
W przypadku karty podatkowej podatek jest ustalany w odniesieniu do rodzaju i wielkości jednoosobowej działalności gospodarczej podatnika w decyzji wydawanej przez naczelnika urzędu skarbowego.
Pamiętaj! Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej nie zawsze będzie możliwy, między innymi dlatego, że przy tych formach opodatkowania wskazano działalności, które nie mogą (ryczałt) lub mogą (karta) z nich korzystać.
Większość samozatrudnionych pozostaje przy skali podatkowej. Jeśli zastanawiasz się, która forma opodatkowania działalności gospodarczej będzie najkorzystniejsza dla Twojej firmy, zapraszamy do kontaktu.
Adres firmy
Jednoosobowa działalność gospodarcza może być prowadzona w jednym lub wielu stałych miejscach, na przykład w punkcie usługowym, w biurze, w tym w biurze wirtualnym, coworkingowym lub prywatnym mieszkaniu albo bez stałego adresu czy mobilnie, na przykład jeżeli wykonujesz usługi u klienta. Masz w tym zakresie pełną dowolność. Jeżeli nie prowadzisz działalności w stałym miejscu, wybierasz opcję „brak stałego miejsca wykonywania jednoosobowej działalności gospodarczej”.
Ważne! Musisz posiadać tytuł prawny do każdej nieruchomości, której adres zgłaszasz do CEIDG. Tytułem prawnym do nieruchomości może być:
- prawo własności (współwłasności) nieruchomości lub lokalu mieszkalnego
- prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
- dzierżawa
- najem
- użyczenie.
Podmiot, który będzie prowadził dokumentację finansową firmy
W formularzu CEIDG należy wskazać, kto będzie prowadził dokumentację księgową firmy. Jeśli nie wybraliśmy jeszcze księgowej, to zaznaczamy opcję samodzielnego prowadzenia dokumentacji. Uzupełniamy te dane później, gdy wybierzemy już biuro rachunkowe.
W praktyce mamy do wyboru jedną z dwóch opcji: stacjonarne biuro rachunkowe lub księgowość internetową. Którą opcję wybrać? To zależy od Twojej biegłości w sprawach rachunkowych. Jeśli przewidujesz, że będziesz potrzebować stałych konsultacji lub planujesz zatrudniać pracowników (prawo pracy i rozliczenia wynagrodzeń jest trudniejsze) to zdecydowanie korzystniej wybrać polecane usługi księgowe.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych – krok 2.
ZUS to kolejna instytucja, z którą będziemy mieli do czynienia prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. ZUS pobiera składki, z których opłacane są m.in. emerytury, renty i publiczna służba zdrowia.
Samozatrudniony posiada w ZUS-ie podwójną osobowość. Jest Płatnikiem, który wpłaca składki za siebie samego i swoich pracowników. Jako Ubezpieczony korzysta ze świadczeń i z ubezpieczeń.
Pełna suma składek na ZUS to znacząca kwota szczególnie dla nowego przedsiębiorcy, który jeszcze nie ma przychodów. Dlatego warto skorzystać z dostępnych ulg, które pomniejszają wysokość opłacanych składek w początkowym okresie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Są to tzw. ulga na start i mały ZUS. W zależności od tego, czy i jak ulga nam przysługuje, w ZUS-ie składamy jeden z dwóch dokumentów:
- ZZA – rejestracja tylko do składki zdrowotnej:
- gdy chcesz skorzystać z „ulgi na start” LUB
- gdy jesteś jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę i masz wynagrodzenie powyżej minimalnej pensji krajowej.
- ZUA – rejestracja do wszystkich składek:
- w pozostałych sytuacjach (w tym również rejestracja do „małego ZUS-u”).
Jeśli chcesz zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, to wypełnij także formularz ZCNA.
Druki te można wypełnić w momencie zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej, jako dodatkowy formularz wysyłany i podpisywany wraz z CEIDG. Jeśli tego nie zrobimy, wówczas mamy 7 dni od daty rozpoczęcia działalności na dostarczenie do ZUS-u dokumentów ZUA lub ZZA na ich papierowych formularzach. Można również wysłać formularze pocztą, ale radzimy wtedy skorzystać z przesyłki poleconej, a dowód nadania załączyć do kserokopii dokumentu.
Urząd Skarbowy – krok 3.
Urząd Skarbowy odwiedzają tylko ci przedsiębiorcy, którzy chcą być czynnym podatnikiem VAT. W takim wypadku należy złożyć dokument o nazwie VAT-R (tzw. deklaracja VAT). Aby złożyć deklarację VAT musimy mieć NIP i Regon, tak więc wizytę w US planujemy dopiero wtedy, gdy nasza jednoosobowa działalność gospodarcza jest już widoczna w CEIDG.
VAT to podatek od towarów i usług. Komu opłaca się być VAT-owcem? Najprościej mówiąc tym, którzy do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej sami muszą kupować materiały lub usługi z VAT-em bądź też świadczą usługi dla kontrahentów, którzy w większości są watowcami (będą zatem oczekiwać, że za wykonane usługi wystawisz im fakturę VAT).
Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą – podsumowanie
Te trzy kroki wystarczą, aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Jak widzisz nie wymaga to wcale dużego zachodu i jest możliwe do zrealizowania zaledwie w ciągu kilku dni, o ile wszystkie dokumenty wypełnimy prawidłowo, a urzędy nie będą miały żadnych dodatkowych pytań.
Na koniec mamy dla Ciebie jeszcze odpowiedzi na kilka pytań, jakie nasi klienci zadają nam, gdy zakładają jednoosobową działalność gospodarczą.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – co jeszcze warto wiedzieć?
Czy muszę rejestrować firmę, aby prowadzić działalność gospodarczą?
Możesz prowadzić działalność zarobkową bez rejestracji firmy, jeżeli:
- jesteś osobą fizyczną
- przychody z twojej działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł, czyli twoje przychody w 2021 roku nie mogą przekroczyć 1400 zł)
- nie wykonujesz działalności w ramach spółki cywilnej
- nie prowadzisz działalności regulowanej, czyli takiej, która wymaga zezwoleń lub koncesji
- nie wykonywałeś działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy.
Jeżeli nie spełniasz któregoś z tych warunków, powinieneś założyć jednoosobową działalność gospodarczą.
Skąd wezmę nr NIP?
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nasz osobisty numer NIP staje się numerem firmy w momencie jej powstania. Jeżeli rejestrując firmę nie posiadasz jeszcze NIP-u, to zostanie on nadany przez Ministerstwo Finansów przy realizacji wniosku o założenie firmy, i pojawi się automatycznie w systemie CEIDG.
Aby poznać swój nr NIP, najprościej jest wyszukać swój wpis w wyszukiwarce przedsiębiorców. Każdy wpis powinien pojawić się tam najpóźniej w 3 dni od podpisania wniosku CEIDG (z reguły jest on widoczny już następnego dnia).
Czy do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej potrzebne jest firmowe konto bankowe?
Przedsiębiorcy mogą wykorzystywać w jednoosobowej działalności gospodarczej rachunek firmowy lub swój rachunek prywatny – musi to jednak być rachunek, który ma tylko jednego posiadacza.
Rachunek firmowy (a nie prywatny) jest niezbędny jeśli:
- jesteś podatnikiem VAT – tylko numery firmowych rachunków bankowych są publikowane w Wykazie podatników VAT, czyli na Białej liście podatników VAT
- dokonujesz transakcji z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.
Z doświadczenia wiemy, że posiadanie rachunku firmowego ułatwia kontrolę nad finansami. Warto to zrobić, tym bardziej, że założenie konta firmowego jest obecnie dziecinnie proste.
Aby założyć konto firmowe wystarczy posiadać:
- dowód osobisty,
- tzw. oryginał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (w praktyce jest to wydruk z systemu CEIDG).
Po założeniu firmowego konta bankowego należy koniecznie poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy oraz ZUS, wypełniając wniosek aktualizacyjny CEIDG.
Czy potrzebuję pieczątki dla własnej firmy?
Przepisy o rachunkowości nie nakładają na samozatrudnionych takiego obowiązku. Pieczątka firmowa czasem bywa jednak przydatna. Na większości urzędowych druków i deklaracji znajduje się pole na pieczątkę. Można jej używać także przy fakturach i na umowach handlowych.
Jeśli zdecydujesz, że chcesz wyrobić sobie pieczątkę firmową, pamiętaj, aby umieścić na niej takie dane, jak:
- pełna nazwa firmy (wraz z imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy),
- adres siedziby,
- telefon, e-mail,
- REGON i NIP.
Jak dokonać zmian w CEIDG?
Aby dokonać zmiany danych w CEIDG posługujemy się tym samym formularzem co przy założeniu firmy i składamy go elektronicznie.
Jeśli nadal masz pytania zadzwoń do nas lub skorzystaj z porady online. Biuro rachunkowe MG Projekt pomaga bezpłatnie swoim klientom założyć działalność gospodarczą krok po kroku i rozwiewa ewentualne wątpliwości. Działamy na terenie gminy Halinów, Sulejówek, Mińsk Mazowiecki, Józefów, Otwock oraz okolic. Sprawdź opinie naszych klientów, zobacz nasz cennik usług księgowych i umów się na bezpłatne spotkanie.